Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Forum & Server realizate cu sprijinul: kuddo © 2007
NR. UTILIZATORI: 2252 | NEW USER: https://berceni.ace.st/u2369


4 participan?i

    Campania: SCRIE CORECT!

    kuddo
    kuddo
    WebDesigner and Owner
    WebDesigner and Owner


    Numarul mesajelor : 1880
    Varsta : 36
    Localizare : Holy Vatican City
    Jocul preferat : Campania: SCRIE CORECT! 428df26bc35b09319e31b1ffb712487b20b3245c
    Reputatie : 31
    Data de inscriere : 19/03/2008

    Campania: SCRIE CORECT! Empty Campania: SCRIE CORECT!

    Mesaj Scris de kuddo 20.03.10 18:45

    Cu totii stim ca odata cu aparitia calculatorului, implicit a tastaturii, oamenii au incercat sa simplifice lucrurile...Daca in trecut s-a plecat de la chestii intelegente de la americani atunci cand vorbeau pe im gen "u" in loc de you , avand in vedere pronuntia, sau " go 2" pentru go to... Insa de la asta pana la a scrie ceva de genul: "sal cf , yo fak bn snt l srv u?" , este cale lunga. S-a ajuns ca in anul 2009 cei mici mai ales sa aleaga sa joace rolul celui care scrie " cool " pe messenger, impotriva regulilor restrictive ale gramaticii.

    Sunt doua categorii de asa generatii care fac greseli : uald si niu

    Cea old este cea care desi se chinuie sa scrie corect, nu mai este la punct cu noile norme de ortografie, si deci greseste insa deobicei sunt dispusi sa invete.
    Cei new insa sunt adolescenti care , in dorinta de afisare a caracterului original, "sparg bariera " si dau drumul vitanjei de cuvinte abjecte pe toate forumurile existente.

    Mesaj pentru cei care inca scriu asa pe messenger:

    Nu este deloc interesant sa calci limba romana in picioare, daca esti frustrat pe profesori sau pe societate, nu te va considera nimeni un revolutionar daca iti faci id cu stelute multe precedate de doua puncte. Nu-i pasa nimanui ca tu crezi ca e interesant sa scrii asa... Daca ti se pare ca economisesti timp scriind asa, sau mai bine zis asa iti justifici hieroglifele, nu te minti singur, mintea este obisnuita sa citeasca deja cuvinte normale si nu pocitaniile tale de cuvinte. Ai 12 ani si nu te intelege lumea? Pai iesi la aer si citeste o carte, stand pe mes si scriind precum vorbesc limbutii nu o sa-ti rezolve problemele. Apropo, specimele astea nu mai sunt interesante, fetele si-au dat si ele seama ca este mai simplu sa nu stii sa scrii si sa faci pe interesantul ...Stii ce ? Mie mi se ia defapt sa stau sa descifrez ce scrii tu cand inlocuiesti c cu k... "c faki" De ce pui k si nu pui c, mi se pare ilogic sa te comporti precum inventatorul abecedarului doar pentru ca K ti se pare tie mai interesant. La fel si Y...Daca e la capatul alfabetului ti se pare mai interesant nu? "ce my facy" ? Cocalarism in floare... sincer ,daca limba romana se scrie corect , este ca si cum ai scrie cu stiloul pe o hartie alba, este foarte placuta si usor de citit. Voi o faceti sa fie scrisa cu [cenzurat] peste hartie igienica

    Acest topic are rol informativ:

    Fiecare va contribui cu o explicatie a gramaticii limbii romane care este de multe ori incalcata pe messenger, forumuri...

    Pentru dilema: ATI legat sau dezlegat:

    Ambele variante sunt corecte, decat ca se folosesc in situatii diferite. Se scrie legat atunci cand are valoare de verb auxiliar si intra in alcatuirea timpului verbal perfect compus(Ati scris frumos).Cu cratima se scrie atunci cand dupa acest cuvant urmeaza un verb la modul infinitiv,iar ce urmeaza dupa cratima(in aceasta situatie "ti" este pronume reflexiv).Si ca exemplu cu "a-ti" : A-ti insusi un lucru ce nu-ti apartine inseamna furt.


    Va puteti da cu parerea si veni cu idei noi

    Linkuri utile: http://dexonline.ro/corect.php


    //Campanie preluată de mai multe site-uri.


    Ultima editare efectuata de catre kuddo in 20.03.10 18:56, editata de 3 ori
    kuddo
    kuddo
    WebDesigner and Owner
    WebDesigner and Owner


    Numarul mesajelor : 1880
    Varsta : 36
    Localizare : Holy Vatican City
    Jocul preferat : Campania: SCRIE CORECT! 428df26bc35b09319e31b1ffb712487b20b3245c
    Reputatie : 31
    Data de inscriere : 19/03/2008

    Campania: SCRIE CORECT! Empty Re: Campania: SCRIE CORECT!

    Mesaj Scris de kuddo 20.03.10 18:46

    Nu vom pune niciodata "n" inainte de "p" si "b", mereu se pune "m". Deci nu vom scrie "anbulanta, inpreuna, inpresii, conprotament, inposibil", corect este "ambulanta, impreuna, impresii, comportament, imposibil".

    Folosirea â si î.

    â - se foloseste in interiorul cuvintelor (cântar, cârnat, mâncare, urât)
    î - se foloseste la inceputul si la sfarsit (început, întreprindere, îndoit, îndemanatic)
    Situatie speciala:
    Cand un cuvant primeste prefix (ne-, pre- etc) atunci î va aparea in interiorul cuvantului ( început - neînceput, îndoit - neîndoit).

    Cuvantul "sânt" ...nu este scris corect. Varianta corecta este "sunt"

    Cacofonia.
    Nu se evita niciodata o cacofonie prin adaugarea unei virgule!
    De exemplu evitarea urmatoarei cacofonii prin virgula este gresita: "Pentru că, când am fost la ea nu era acolo".
    Cacofoniile se evita prin tot felul de cuvinte, prepozitii etc. in felul acesta: "Pentru că atunci când am fost la ea nu era acolo".

    Cuvintele "cearceaf" si "cearșaf" sunt corecte in ambele variante.

    "Frimituri" sau "firimituri" ...corecta este a doua varianta ("firimituri")

    Dupa noile reglementari ale Academiei Romane este corect sa spunem "a I-a" (clasa a I-a, grupa a I-a etc). Pana de curand nu era corect si trebuia scris doar "I" adica "clasa I, grupa I etc".

    Cuvintele: nicio, niciun, niciuna, niciunul sunt acum corecte dupa noile reglementari ale Academiei Romane, deci nu "nici o, nici un etc" . Ar fi unele exceptii precum: "Nu nu-mi place nici una, nici alta".

    Sper ca v-am fost de ajutor si va astept si pe voi cu diverse adaugiri pentru a-i ajuta pe cei care au ramas in urma cu noile modificari din limba romana sau sa-i ajutam pe cei care isi doresc sa invete.
    R I P
    R I P
    CS1.6 Admin
    CS1.6 Admin


    Numarul mesajelor : 90
    Varsta : 38
    Localizare : Constanta
    Jocul preferat : Campania: SCRIE CORECT! 6b0312cda02f5f777efa2f3318c307ff9acafbb5
    Reputatie : 10
    Data de inscriere : 08/12/2009

    Campania: SCRIE CORECT! Empty Re: Campania: SCRIE CORECT!

    Mesaj Scris de R I P 22.03.10 12:37

    Spre exemplu sunt multi care spun si scriu "tranverseaza" in loc de expresia corecta "traverseaza"= a traversa
    sau sunt multi care nu fac diferenta intre "ia" si "ea" si nu inteleg ca "ia" = a lua ceva iar "ea" = se foloseste pt persoanele de sex feminin

    Sau spre exemplu propozitia "Am citit o data o carte" nu de doua sau mai multe ori, adica "Odata acum 14 ani am citit cartea" "Odata = candva" scrierea corecta este "Am citit odata o carte" : Sinonimul lui 'candva' este 'odata', scris intr-un cuvint. 'Odata', scris intr-un cuvant mai inseamna si "complet", "in toata puterea cuvantului". Cind se poate pune intrebarea "De cate ori" folosim "o data" (doua cuvinte). Acum nu stiu cat de multi au citit candva cel putin o carte!
    Rzv
    Rzv
    Scoala de CS
    Scoala de CS


    Numarul mesajelor : 15
    Varsta : 38
    Localizare : Bucuresti
    Jocul preferat : Campania: SCRIE CORECT! 6b0312cda02f5f777efa2f3318c307ff9acafbb5
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 24/10/2009

    Campania: SCRIE CORECT! Empty gramatica

    Mesaj Scris de Rzv 22.03.10 21:34

    Daca tot veni vorba de gramatica, va rog sa verificati pagina "Acasa" in sectiunea STEAM, suport tehnic, si sa corectati, daca este cazul Wink.
    Joannyta
    Joannyta
    Veteran !
    Veteran !


    Numarul mesajelor : 390
    Varsta : 33
    Localizare : middle_of_nowhere
    Jocul preferat : Campania: SCRIE CORECT! 40b66c0193a4db13abfc372918805ec79783f9af
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 08/04/2008

    Campania: SCRIE CORECT! Empty Re: Campania: SCRIE CORECT!

    Mesaj Scris de Joannyta 25.03.10 20:01

    S-a stricat serverul.
    Murdoc are o bicicleta.Bicicleta sa este frumoasă.

    Fii cuminte!
    Nu fi frăgar!

    Voi sunteti in x1?
    Măi baiete, scrie-ti pe frunte “Camper” și fă-ți vânt de pe server!

    Ce-ai mai auzit despre server servăr?

    M-a ma obligat să postez pozele pe forum.

    Introducerea unor hărți noi pe server este o idee ideie bună.

    Numai acolo știi să stai?
    Nu mai sta acolo.

    Ați vazut ca Ioana are wall? (eh am..nu am..)
    A-ți cumpăra flash e o responsabilitate față de coechipierii tăi. (Serios acum, mai ușor cu team flash, există radar Neutral )

    Ioano, bomba e aici, unde te duci fato?
    O stiu harta asta, am mai jucat-o.

    Imi cumpar arma alta data, acum n-am bani.
    Altadata erau mai multi codati pe server.

    Frecvent fregvent

    Sunt sânt

    Memoria mă înșală înșeală

    Continut sponsorizat


    Campania: SCRIE CORECT! Empty Re: Campania: SCRIE CORECT!

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: 19.05.24 11:45